HON Mod 39.5" Slab Base for 72" Table Top, Java Oak (HLPLTBL72BASE.LJA1)
Over 30
  • Made of scratch- and stain-resistant thermally fused laminate in java oak finish
  • Slab base for 72" tabletops
  • Dimensions: 28"H x 39.5"W x 23.23"D; features rectangular shape
Item #: 24484904Model #: HONTBL72BSELJ1
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
HON Mod Slab Base for 120" Table Top, Java Oak (HLPLTBL120BASE.LJA1)~#|#~sp123075917_sc7
No reviews yet
1
  • About this product
    There is always beauty in simplicity, but with the HON Mod desk collection you'll also find variety and value. The contemporary design of this 39.5" table base feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan, giving it the versatility that allows you to unify your space. Choose from a selection of finishes that express your modern sense of style, or dress it up with a classic look. Whether setting up a single desk, shared workstations, or full private office suite with storage, this collection is totally adaptable. Totally productive. Totally Mod.
    • Slab base for 72" tabletops
    • Leveling glides compensate for uneven floors
    • 5-year manufacturer limited warranty
    • Model Option: HLPLTBL72BASE.LJA1
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes HON Mod 39.5" Slab Base for 72" Table Top, Java Oak (HLPLTBL72BASE.LJA1) HON Mod Slab Base for 120" Table Top, Java Oak (HLPLTBL120BASE.LJA1) HON Mod 28" Table Base for 48" Table Top, Java Oak (HLPLTBL48BASE.LJA1) HON Mod 28" Table Base for 42" Table Top, Java Oak (HLPLTBL42BASE.LJA1) HON Mod 28" Table Base, Java Oak (HLPLTBL36BASE.LJA1)