StarTech Dual Monitor Mount with Full-Motion Arms, Up to 30" (ARMDUAL30)
Highlights
View all details
- Stackable dual monitor mount with full-motion arms
- Steel, aluminum and plastic enclosure
- Supports 30" display
Item #: IM13E8083Model #: ARMDUAL30
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
1
Over 30
Add to list
Compare similar items
| Attributes | StarTech Dual Monitor Mount with Full-Motion Arms, Up to 30" (ARMDUAL30) | StarTech Dual Monitor Arm, One-Touch Height Adjustment Adjustable, Up to 30", Black (ARMSLIMDUO) | StarTech Wall Mount Dual Monitor Arm, Steel Adjustable, Up to 24", Black (ARMDUALWALL) | StarTech Dual Monitor Stand, Adjustable Arm, Up to 24", Black (ARMBARDUO) | StarTech Desk Mount Dual Monitor, Vertical, Up to 27", Black (ARMDUALV) |
|---|---|---|---|---|---|
| Reviews | |||||
| Available in my store | No | No | No | No | No |
| Warranty Information | 2 Year | 2 Year | 5 Year | 5 Year | 2 Year |
| True Color | Black / Silver | Black | Black | Black | Black |
| Monitor Mount & Stand Type | Mounts | Arms | Arms | Arms | Mounts |
| Adjustable | Adjustable | Adjustable | Adjustable | Adjustable | Adjustable |
| Monitor Size Supported | Up to 30" Monitor | Up to 30" Monitor | Up to 24" Monitor | Up to 24" Monitor | Up to 27" Monitor |
| Number of Bays | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 |
| Tilt Angle | Yes | Yes | -15° to 15° | Yes | -45° to 45° |
| Material of Item | Aluminum | Aluminum | Steel | Plastic | Steel |
| Series or Collection | Desk Mount Dual Monitor Arm - Full Motion - Tool-less Assembly | Dual Monitor Arm - One-Touch Height Adjustment | Wall Mount Dual Monitor Arm - For Two 15"-24" Monitors - Steel | Dual Monitor Stand for up to 24" Monitors - Horizontal - Black | Desk Mount Dual Monitor Mount - Vertical - Up to 27" Monitors |