Samsung AU8000 65" UHD 4K HDR Hospitality TV (HG65AU800NFXZA)
Item #: 24675493Model #: HG65AU800NFXZA
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
  • About this product
    • WARNING: Cancer And Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Samsung AU8000 65" UHD 4K HDR Hospitality TV (HG65AU800NFXZA) Samsung HU8000F Series 75" 4K Smart Hospitality TV (HG75U800FNFXZA) Samsung QMC 65" Smart 4K Ultra TV (QM65C) Samsung QBC 55" LED 4K Ultra HD TV for Hospitality Samsung QMC 55" Smart 4K Ultra TV (QM55C)
    Your product
    Out of Stock
    Samsung QMC 65" Smart 4K Ultra TV (QM65C)
    Samsung QBC 55" LED 4K Ultra HD TV for Hospitality~#|#~07FAB09B-3920-48C7-84A8248C1908866D_sc7
    Samsung QMC 55" Smart 4K Ultra TV (QM55C)
    Reviews
    No reviews yet
    No reviews yet
    Delivery Information
    Data not available
    Free delivery by Thu, May 21
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Tue, May 19
    Available in my store
    No
    No
    3D Enabled
    TV HD Quality
    4K Ultra
    4K Ultra
    True Color
    Black
    Black
    Televisions Display Resolution
    3840 x 2160
    3840 x 2160
    Televisions Display Screen Size (in.)
    TV Type
    LED
    LED
    Smart
    Smart
    TV Size
    60" to 69"
    70" +
    60" to 69"
    50" to 59"
    50" to 59"
    Series or Collection
    AU8000 Series
    HU8000F Series
    QMC
    Samsung QB Series
    QMC
    Depth in Inches
    1
    Data not available
    1.12
    Width in Inches
    57.1
    57.4
    Height in Inches
    32.7
    32.8
    VESA Mounting Dimensions (mm.)
    200
    200 x 200
    The Samsung QB55C supports VESA 200 x 200 mm mounting for flexible installation options.
    200 x 200
    Weight Pounds
    31-60
    60+
    Refresh Rate
    60 Hz
    60 Hz
    60 Hz