Samsung AU8000 55" UHD 4K HDR Hospitality TV (HG55AU800NFXZA)
Item #: 24675487Model #: HG55AU800NFXZA
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
  • About this product
    • WARNING: Cancer And Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Samsung AU8000 55" UHD 4K HDR Hospitality TV (HG55AU800NFXZA) Samsung AU800 55" Crystal UHD Smart Hospitality TV (HG55AU800NFXZA) Samsung The Frame 65" Smart 4K Ultra TV (QN65LS03FAFXZA)
    Your product
    Out of Stock
    Reviews
    No reviews yet
    No reviews yet
    4.57
    Delivery Information
    Data not available
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Fri, May 15
    Available in my store
    No
    No
    Width in Inches
    48.5
    Televisions Display Screen Size (in.)
    3D Enabled
    TV HD Quality
    4K Ultra
    4K Ultra
    True Color
    Black
    Black
    TV Size
    50" to 59"
    50" to 59"
    60" to 69"
    Depth in Inches
    1
    Televisions Display Resolution
    3840 x 2160
    3840 x 2160
    TV Type
    LED
    Smart
    Smart
    Series or Collection
    AU8000 Series
    AU800
    The Frame
    Height in Inches
    27.9
    VESA Mounting Dimensions (mm.)
    200
    200 x 200
    400x300 mm
    Weight Pounds
    31-60
    Refresh Rate
    60 Hz
    Data not available
    120 Hz