Epson Perfection V600 Refurbished USB Flatbed Photo Scanner, Black (B11B198011-N)
Over 30
  • Create extraordinary enlargements from film — 6400 x 9600 dpi for enlargements up to 17" x 22"
  • Scan slides, negatives and medium-format panoramic film — built-in Transparency Unit
  • Remove the appearance of tears and creases from damaged photos — DIGITAL ICE for Prints
Item #: 24642028Model #: B11B198011-N
Backordered for delivery until Tue, Jun 16
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Get it faster
  • About this product
    Exceptional quality and versatility for the home, office and studio
    The Epson Perfection V600 Photo delivers outstanding quality scans from photos, film, slides and everyday documents. With 6400 x 9600 dpi resolution, this high-performance scanner ensures precision film scanning for sharp, vivid reproductions up to 17" x 22". Featuring Digital ICE for both film and prints, one-touch color restoration and ArcSoft PhotoStudio, this scanner provides a complete photo restoration solution. Use the built-in Transparency Unit to scan slides, negatives and medium-format panoramic film up to 6 x 22 cm. The V600 Photo scans everything from invoices and receipts to photos and 3D objects. And, with the included Optical Character Recognition (OCR) software, you can easily convert scanned documents into editable text. Use the scanner's four customizable buttons to instantly scan, copy, scan-to-email and create PDFs. The V600 Photo also features Epson's exclusive ReadyScan LED technology for increased productivity and energy efficiency. The Epson Perfection V600 Photo — quality and versatility at an affordable price.
    • Remove the appearance of dust and scratches from film — DIGITAL ICE for Film
    • Restore faded color photos with one touch — Epson Easy Photo Fix included
    Compare similar items
    Product specifications table
    Your product
    Reviews
    4.21
    Delivery Information
    Free delivery by Tue, Jun 16
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Tue, May 19
    Free Next-Day eligible by tomorrow
    Available in my store
    No
    No
    Scanner Use
    Photo
    Photo
    Document
    Document
    Scan Method
    Flatbed
    Flatbed
    Scanner Connectivity
    USB
    USB
    Max Document Size
    Up to 8.5" x 11"
    Up to 8.5" x 11"
    Up to 8.5" x 11"
    Up to 8.5" x 14"
    Up to 8.5" x 11"