Bilt-Rite Mutual, 10" Dual Tension Support, 2 pack (10-10531-XL-2)
Over 30
  • 10” High Back, tapered to 6” in front, This belt fits the body contours of both male and female
  • 13x2.25x5
Item #: 2437733Model #: 10-10531-XL-2
2/bundle
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
Bilt-Rite Mutual, 10" Dual Tension Support, 2 pack (10-10531-4x-2)~#|#~m005519191_sc7
No reviews yet
1
  • About this product
    The Bilt-Rite Mutual 10" Dual Tension Support -WHITE-2 pack (10-10531) is designed to fit the body contours of both men and women. You get 10 inches of wrap height in back tapering to 6 inches in front. To stop belt rollup we've equipped it with 4 Support stays. Those with severe back injuries can add additional tension with the unique dual tension system which provides the needed support to the injured back. For proper fit, measure waist size SM 33”-36” MD 36”-39” LG 39”-42” XL 42”-45” 2X 45”-48”.
    • 13x2.25x5
    • 4 Support stays to help prevent rolling up of belt
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Bilt-Rite Mutual, 10" Dual Tension Support, 2 pack (10-10531-XL-2) Bilt-Rite Mutual, 10" Dual Tension Support, 2 pack (10-10531-4x-2) Bilt-Rite Mutual, 10" Dual Tension Support, 2 pack (10-10531-3X-2) Bilt-Rite Mutual, 10" Dual Tension Support, 2 pack (10-10532-MD-2) Bilt-Rite Mutual, 10" Dual Tension Support, 2 pack (10-10532-3X-2)