Bilt-Rite Mutual, 3 1/4" Immobilizer Collar, 2 pack (10-18060-MD-2)
Over 30
  • 17.5x7x6
  • Two piece construction for easy application with hook and pile closure
Item #: 2437811Model #: 10-18060-MD-2
2/bundle
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Bilt-Rite Mutual, 2" Cervical Foam Collar, 6 pack (10-18119-6)~#|#~m001794915_sc7
No reviews yet
1
  • About this product
    The Bilt-Rite Mutual 3 1/4" Immobilizer Collar -2 pack (10-18060) is a solid choice when the neck needs to be immobilized. The lightweight molded foam with rigid plastic occipital and mandible posts provides for greater stabilization. The two piece construction makes for easy application and removal. It is secured with a hook and pile closure. There is a tracheostomy opening in front and all models are fully radiolucent. Available in SMALL 10”-13” MEDIUM 13”-16” LARGE 16”-19” EXTRA LARGE 19” & UP based on neck circumference.
    • 17.5x7x6
    • All models are fully radiolucent
    • Tracheostomy opening in front
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Bilt-Rite Mutual, 3 1/4" Immobilizer Collar, 2 pack (10-18060-MD-2) Bilt-Rite Mutual, 2" Cervical Foam Collar, 6 pack (10-18119-6) Bilt-Rite Mutual, 3 1/2" Cervical Foam Collar, 6 pack (10-18220-LG-6) Bilt-Rite Mutual, 3 1/2" Cervical Foam Collar, 6 pack (10-18220-MD-6) Bilt-Rite Mutual, 3" Cervical Foam Collar, 6 pack (10-18200-MD-6)